Jsme součástí

Sazka Olympijský Víceboj

S odznakem všestrannosti zábavnější tělocvik a nadšení ze sportu

Olympijští vítězové v královské atletické disciplíně desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle v úterý 24. ledna 2012 na tiskovce představili druhý ročník atraktivního pohybového programu s názvem Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů – OVOV pro žáky základních škol. Ve Vinohradské sokolovně pak začátkem února uspořádali první letošní akci OVOV – soutěž družstev všech pražských základních škol – Novoroční pětiboj všestrannosti.

Cílem projektu je přispět ke zvýšení osobní aktivity co největšího počtu dívek a chlapců a dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim. Loni se do projektu zapojilo více než 2 000 českých škol.

Konec povalování!

Tréninkový program Odznaku všestrannosti olympijských vítězů se snaží bojovat proti rostoucímu počtu obézních dětí. Olympionici Změlík a Šebrle říkají: „Vycházeli jsme z tradice bývalého Odznaku zdatnosti a upravili ho do současné podoby. Nechtěli jsme, aby byl náročný na čas, prostor a vybavení. Takže jsou tam disciplíny, které můžete dělat právě doma, když se ráno skulíte z postele. Patří mezi ně například kliky, skoky snožmo či skákání přes švihadlo. Pro učitele tělocviku jsme vytvořili i možnost známkování. Není to postaveno na tom, kdo jaký výkon v tu chvíli dosáhne, ale jak se který žák v průběhu roku zlepšil. Je to tak motivační pro všechny děti, nejen pro ty zdatné.“ V záznamové knížce „Óvéčko“ děti najdou také kolonku určenou rodičům a dokonce i prarodičům. Na své „fyzičce“ tak může pracovat společně celá rodina. „Na letošek je připravena soutěž o nejvšestrannějšího dědu, protože právě rodina je pro děti tím nejdůležitějším příkladem,“ tvrdí z vlastní zkušenosti Robert Změlík.

Patroni projektu OVOV jsou stejně jako minulý rok medailisté a účastníci olympijských her, mistrovství světa a mistrovství Evropy. Mezi nimi jsou bývalí i současní reprezentanti Armádního sportovního centra DUKLA, kteří se kromě jiného zúčastní besed ve školách a okresních i krajských kol soutěží osmičlenných družstev OVOV.

Vojenský režim

Již druhým rokem nad tímto projektem převzal záštitu ministr obrany Alexandr Vondra. Na základě této podpory spolupracují vojáci z jednotlivých posádek v České republice na besedách na základních školách a pomáhají při organizaci jednotlivých kol i republikového finále OVOV, které se letos uskuteční 20. až 23. září na strahovských stadionech v Praze.

Spolupráci s armádou ocenil i zakladatel projektu OVOV, první český a armádní olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík: „Ministerstvo obrany nejen podporuje projekt OVOV, ale obrovskou měrou a nasazením se profesionální vojáci podílí na organizaci hlavně celostátního finále a svým přístupem zcela přirozeně učí mladé sportovce.“

Při dosahování sportovních výsledků jsou totiž podle Změlíka klíčové dva faktory: vůle a disciplína. Těm se prý člověk nejlépe naučí na vojně, kde panuje režim, blízký profesionálnímu sportovnímu výcviku. „Dříve se říkalo, že vojna dělá z kluka chlapa a naučí ho všemu. Je to svatá pravda, proto bych vojnu vrátil alespoň na 2–3 měsíce. Sport dokáže upevnit nejen fyzickou kondici, ale je důležitý i pro samotné lidské zdraví. Studie z USA potvrzují, že jeden dolar investovaný do sportu ušetří tři dolary ve zdravotnictví. Ke zdravému životnímu stylu sport prostě neodmyslitelně patří, a pokud se člověk nehýbe, nemůže se dožít vysokého věku. O zdraví je potřeba se starat a sport je tím nejlepším receptem.“

Robert Změlík jen lituje, že Česká republika neinvestuje více peněz do sportu: „Jsme v tomto ohledu na 25. místě z 27 zemí EU. Je to škoda!“

Šebrle : Změlík = exhibiční remíza

Pod heslem „Rozhýbat Prahu“ se uskutečnila 1. února v hale TJ Sokol Královské Vinohrady soutěž Novoroční pražský pětiboj všestrannosti spojená s autogramiádou olympioniků a společným fotografováním. Sokolovna u Riegerových sadů tak ožila 320 dětmi ze základních škol z hlavního města. „Cílem akce bylo zapálit děcka pro sport. Všichni říkají, že Prahu rozhýbat je strašně těžké, a my se dostali nakonec do fáze, že se nám hlásilo více škol, než jsme byli schopni pojmout,“ uvedl Změlík.

Při této příležitosti se dvojice našich desetibojařských olympijských vítězů, Robert Změlík triumfoval v Barceloně v roce 1992, Roman Šebrle o 12 let později v Aténách, rozhodla jít dětem příkladem a poměřila své síly v hodu medicinbalem pozadu a trojskoku snožmo. Roman Šebrle šel do dvojboje s radostí: „Já myslím, že to stačí, aby děti viděly, kolik skočíme a hodíme, a aby je to motivovalo dál do těch jejich soubojů. My spolu také bojujeme a o nic nám nejde.“ V první disciplíně, hodu dvoukilovým medicinbalem, měl jasně navrch Robert Změlík, když hodil 28,6 metru. Roman Šebrle mu porážku vrátil v trojskoku žabákem, kde se dostal na 888 centimetrů. Souboj dvou slavných desetibojařů tedy nakonec dopadl nerozhodně a cena pro vítěze, sladký dort, se půlila.

Ivana Roháčková

Odkaz na článek